вівторок, 9 лютого 2016 р.

Перший урок на тему: "Хай в серці кожної дитини живе любов до України"






Мета: закріплювати знання учнів про поняття «Батьківщина» і «батьківщина», «патріот»; розрити зміст понять Конституція України, права і обов’язки громадянина, розширити знання учнів про державні символи України (герб, прапор, гімн); викликати в учнів зацікавленість історією свого народу, постатями видатних українців, історією боротьби українського народу за свободу і незалежність, історією рідного краю; вчити дітей усвідомлювати себе громадянином, патріотом України, висловлювати почуття гордості за свою Батьківщину, бажання стати на її захист; виховувати в учнів патріотичні почуття, національну свідомість, гордість та шанобливе ставлення до героїв – захисників незалежної України; викликати прагнення  бути справжнім патріотом рідної землі.
Обладнання: записи пісень, герб, прапор, відео, паперові цеглини, кольорові олівці, саморобний будинок з дахом.
Епіграф :
Дитино, глянь навкруг, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля ,
Бо це Вітчизна наша – Україна!




Хід уроку

Вчитель.   Дорогі мої діти, мої ластів’ята !
Встало сонце ласкаве і світ заяснів!
Я безмежно щаслива і дуже багата:
Скільки ж дочок у мене і скільки синів!
Ось і  закінчилося тепле  і ласкаве літо. Настав  вересень. І шкільний дзвоник покликав вас до праці .
І ось ви в школі. Це наш клас .
Ви всі прийшли сюди учитись .
Життя цікаве буде в вас ,
Лиш треба добре потрудитись.
Бо тільки праця все дає :
Знання, уміння й інше  диво!
Коли ж у тебе все це є,
То ти зростатимеш щасливо.
- Дітки, а що вам потрібно для щастя? ( мама ,тато, здоров´я,…)
- Так ,а ще ,мабуть, рідна домівка, рідний край?
Слухання вірша П. Воронька.
                            
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної немає!
  • А як ще люди називають рідний край? ( Батьківщина)
  • Як називається наша Батьківщина? ( Україна)
Вчитель. Україна, Батьківщина, Вітчизна, рідний край... Ці слова дорогі кожній людині нашої країни. Мама, яка дала нам життя, земля, на якій ми живемо, хліб, який ми споживаємо... Без цього неможливо жити. І серед найзаповітнішого є в людини Батьківщина. Кожна людина найбільше любить той край, де народилася й живе. Кожен пишається своєю рідною землею і завжди хоче сказати про неї найкраще.
Україна - рідний край,
Поле, річка, зелен гай,
Любо стежкою іти,
Тут живемо я і ти.

Україна – рідний край,
Рідне поле, зелен гай,
Рідне місто, рідна хата,
Рідне небо й рідна мати.

Україна – це ліс та долини,
Це широкі квітучі поля,
Це маленька щаслива дитина
І найкраща матуся моя.

Україна –це пісенька щира.
Це струмок, що біжить до Дніпра,
Це містечко рідненьке і хата.
Я бажаю усім лиш добра.
( Демонстрація краєвидів України)

Складання тематичної «павутинки» до поняття «Рідний край».
  • Шановні  діти, погляньте на наше сонечко. На сонечку написані    слова.(Учень, який вміє читати, читає вголос.) З якими словами,  для вас пов’язане поняття «Рідний край»? Промінчики нашого сонечка тягнуться до цих слів. (Тато, ліс, струмок, стежка, пісенька, Закарпатська область)

 Розповідь учителя про Україну. (Робота з картою)
Учитель: Знаходиться Україна у центрі Європи. Межує з Росією, Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Молдовою, Румунією. Із півдня Україну омивають два моря: Чорне та Азовське. Є в Україні гори Карпати, Кримські. І для будівництва нам потрібна саме вона – наша любов до Батьківщини. А любов до нашої Батьківщини починається з любові до рідного села. Україна – це наша велика Батьківщина.
Але кожна людина має ще й маленьку Батьківщину – місце, де вона народилася. Рідна земля – це батьківський поріг. Рідна школа, рідне село.

Учитель: Для  роботи на будівництві спільного дому, нам знадобиться міцне здоров’я.  Тому  шикуємось на фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,                                                          
Землі нашій поклоніться                                                                                 
За щасливий мирний день .                                                                      
І  до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,                                                          
Веретеном покрутіться.                                                                      
Раз присядьте,                                                                                       
два присядьте                                                                                           
І за парти тихо сядьте.


Вчитель. На території України живуть не лише українці, а й люди інших
національностей, але всі вони люблять неньку Україну, славлять, примножують її багатства. І ви, коли підростете, також будете зміцнювати нашу державу своїми справами, а поки що вам потрібно добре вчитися, слухатися вчителя та своїх батьків.
Послухайте вірш Романа Купчинського "Мій край".
Мій край
Україна — край мій рідний.
Від Кавказу по Карпати
І веселий, і свобідний,
І великий, і багатий.
Де є в світі кращі ріки
Як Дністер. Дніпро-Славута?
Де ясніше сонце світить,
Де гарніше зорі сяють?
Де ступлю — лиш рідна мова.
Де погляну — рідні люди.
Роботящі підгірянці.
Як вогонь, палкі гуцули
І сміливії кубанці.
Що ще Січі не забули.
І розважні подоляни.
І полтавці солов'їні,
бойки, лемки,волиняни —
Всі вони брати єдині...
Вчитель. Кожна країна світу має свої символи. Символ-це умовне позначення якогось предмета, явища. Дітки, давайте згадаємо, що ви в садочку вчили про символи України ? 
          Отже, народними символами українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижна писанка, вірний своєму краю лелека. Всі вони – наші давні та добрі обереги. ( Показую ілюстровані малюнки )
                            
                          
– А які ще є символи, крім народних? (Державні)
Назвіть їх. (Державний Гімн, Державний Герб та Державний Прапор України)
- Що таке Гімн? (Гімн – це найголовніша пісня України, в якій висловлюються найсердечніше думки і прагнення народу. Слухати його потрібно стояти мовчки, із гордо піднятою головою.)
Що таке Герб? (Герб – найголовніший із символів; тризуб символізує мир і творчу працю. А ще в ньому відображено триєдність життя - це Батько, Мати і Дитя, які символізують Силу, Мудрість і Любов.)
Що таке Прапор? (Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави. Синьо-жовтий прапор маємо: синє - небо, жовте – жито. Прапор свій оберігаємо. Він – святиня, знають діти. Блакитний колір – це колір води, чистого неба, це символ миру. Жовтий колір – колір вогню, сонця, без лагідних променів, якого не було б життя на Землі, це колір зерна, хліба. Ці кольори мають значення миру і багатства, бо наш народ є мирним і працелюбним.
Перегляд відеороликів
 Гра з елементами розповіді. «Мій рідний край»
- А зараз ми спробуємо створити картину одного з куточків рідного краю.
На дошці виставляю по черзі предметні малюнки із зображенням української хати, верби, калини, лелеки, соловейка, гнізда, річки.
Учні коментують. Наприклад: «Гніздо я кладу на дах хати. У гніздо посаджу лелеку» і т.д. Учитель біля річки «садить» кущ калини і говорить:
             А калина біля броду                    
             білі квіти розпускає.
          На свою чарівну вроду
              задивляється у воду,
              соловейка виглядає.
(Діти «садять»  на кущ соловейка.)
- В Україні калина завжди росла біля хати. В народі було прийнято садити кущ калини, коли в сім´ї народжувалась дитина. Верба і калина завжди допомагали людям, адже калиною лікували кашель, а порошком меленої вербової кори зупиняли кров. Тому й стали ці дерева народними символами.

 Індивідуальна творча робота (колективна аплікація)
Учитель: На парті у кожного з вас лежить паперова цеглинка та кольорові олівці. Будь ласка, розфарбуйте цеглинку у свій улюблений колір та напишіть на ній свої побажання нашій любій незалежній країні. Із цих цеглинок ми побудуємо великий дім – дім мрій, єдину країну. Хай мрії здійсняться!!!
Кожен учень підходить до дошки і приклеює цеглинку до спільного будинку на двосторонній скотч, учитель приклеює дах зі своїм побажанням Україні
V. Підсумок уроку.                                                             
Учитель: Ось і закінчили ми будувати.
1. Гра «Конверт запитань»
На  столі лежить конверт, учні підходять і дістають з конверта листи із запитаннями, відповідають.
1.          Які ви знаєте народні символи України?
2.          Назвіть державні символи України.
3.          Якого кольору прапор України?
4.          Що таке Державний Гімн?
5.          Як виглядає герб України ?
6.          Продовжіть синонімічний ряд: Батьківщина -…
2. Рефлексія
- Продовжіть речення.
- Сьогодні на уроці ми вивчали …
- Тепер я знаю, що …
- Я хочу, щоб …

Вчитель. Отже, діти, потрібно любити свою Батьківщину, захищати цілісність її територію, берегти мир.

Дитинство веселковими мостами
Як в казці швидко-швидко пролетить.
А потім юність росами-стежками...
Всі роки в школі — найсвітліша мить!
Тому у дружбі, радості зростайте,
Хай сонце щастя світить вам щораз.
І перше свято це запам'ятайте.
Зростайте мудрі, діти. В добрий час!





"Рукавичка на новий лад"


Програмовий зміст: систематизувати знання та закріпити уміння дітей працювати над казкою нетрадиційним способом, використовуючи методику Л Б. Фесюкової; розвивати артистичні здібності, вміння глибше передавати образ героя виразністю міміки, жесту, слова, засобами пісні, танцю; закріплювати вміння працювати з різними видами матеріалу: тканиною, папером, паролоном, покидьковим матеріалом, використовуючи в роботі нетрадиційні прийоми поглиблення образу; виховувати у дітей інтерес до театрального мистецтва, бажання проявляти свої здібності в різних видах діяльності; наслідувати найкращі риси позитивних героїв казок.

Матеріал: декорації (хата бабусі, зимовий ліс, готель " Рукавичка "), костюми героїв казок; аудіозаписи (оголошення, музика для виходу героїв); тканина, папір (кольоровий, білий), паролон, голки, нитки, кольорові стрічки, штампики, пластикові пляшки.

Х І Д :

Зала розділена на 2 частини: 1 частина - хата бабусі і дідуся, 2 частина - ліс, між частинами - ширми. На ширмі висить рукавиця великого розміру, на рукавиці надруковані слова "Готель - Рукавичка".
І учень.
Добрий день, шановні гості!
Наступає новий рік.
І йому м’якеньку  постіль
застилає білий сніг.
ІІ учень.
Нас чекає гарний зал,
на святковий карнавал.
Казки подих тут панує
диво всім нам подарує
ІІІ учень.
Більше жартів,більше сміху,
дозволяється у нас.
Всі танцюйте,веселіться,
бо прийшов для цього час.


ІV учень.
Казку в гості кличуть люди,
так ведеться споконвік.
День,який почнеться з чуда,
буде щедрим цілий рік.

V учень.
Любі друзі, радо вас вітаємо.
І для вас сьогодні казку починаємо.
Хто казочку дитинства із вас не пам'ятає,
То хай у цій залі цю казочку згадає.
Звучить запис із завиванням хурделиці та словами:
" Увага! Увага! Попередження гідрометеоцентру. У зв'язку з хурделицею всі рейси відмінено" (Двічі).
До "лісу" заходить дідусь, гріє руку об руку і здивовано дивиться на рукавицю:
Дід. Де це моя рукавичка, де це моя рукавичка, щось не бачу її.
Де це моя рукавичка, де це вона, щось не бачу її.
Де це моя рукавичка, де це моя рукавичка, щось не бачу її.
Де це моя рукавичка, де це вона, щось не бачу її.
Дід. - Готель... Як дивно і незвично.
А була то рукавичка,
Рукавиченька моя,
Яку давно шукаю я.
Дід заглядає з різних сторін.
- Мабуть, треба її якось відчепити.
Дід смикає за рукавичку, а звідти вибігають троє поросят під музику із мультфільму " Троє поросят". Дід їх зупиняє.
Дід. - Українська казка є
В рукавичці там живе
Мишка - шкряботушка,
Жабка - скрекотушка.
Поясніть скоріш тоді,
Як ви потрапили сюди?

1 порося. - Ми рушили залюбки
На Канарські острови.
Цілий рік там сонце сяє
Снігу і зими немає.

2 порося. - Не потрібно нам усім
Хатку будувати.
Та від хижого і злого
Вовка рятуватись.
3 порося. - Рейс відклали, бо негода
Не змогли летіти ми.
У готелі зачекаєм,
Коли кінчаться сніги.
Дід. - Так, я розумію, що на Канарах дуже тепло цілій рік, але я туди не їду, а в руки дуже змерз, тому свою рукавицю заберу, а ви зачекайте свого рейсу в "Залі очікування". 
Дід. - Ой щось в руки дуже сильно замерз. Щось ніяк не заберу цю рукавицю.
Діти виготовляють гірлянду з паперових рукавичок.(Дід знову смикає за рукавицю. Виходять Червона Шапочка і вовк.)
Дід. - Обережно, Червона Шапочка, щоб Вовк тебе не образив.
Червона Шапочка:
Підприємлива й смілива
Бізнес - леді стала.
Пиріжкову я пекарню
Недавно придбала.
І на форум у Париж
Хотіла летіти.
Та цей ранок у готелі
Змушена зустріти.
Сніг, вітри на перешкоді,
Відмінили рейс, та й годі.
Вовк: Ворожнеча й неприязнь
У минулому у нас.
Леді я охороняю.
І робота в мене - клас.
А за долари і євро,
Що за працю маю,
Лімузин собі шикарний
Скоро я придбаю.
Дід. - Так он воно що. Я дуже радий за Вас. Може ви також зачекаєте свого рейсу в залі очікування , а я одягну свою рукавицю.
Вовк і Червона Шапочка знаходять пару відповідних рукавичок і роблять іграшку. (Дід знову трусить рукавицю. Вибігає Коза з козеням під музику "Коза і семеро козенят". Козеня тікає, а Коза доганяє).
Дід. - Ой щось в руки дуже сильно замерз. Щось ніяк не заберу цю рукавицю.

Коза. - У "Артек" я козенят
Вчора відправляла,
Та одного, що сховався,
Кликала, шукала.
А він, бешкетник, заховався
В лісовій гущавині
А як смерклось, то прийшлось
Його в готель вести мені.

Козеня. - Ми злякались, що у лісі
Ми залишимось одні
Та в готелі щирих друзів
Так багато ми знайшли. 

Козеня. - Обіцяєм, що не будем
Більше пустувати,
Мамі, братикам, сестричкам
Клопіт завдавати.

Дід. - Так ви пройдіть он в кімнату матері і дитини, бо дитя вже, напевно, зголодніло, а я вже заберу свою рукавицю.
(Дід трусить рукавицею. Під музику з мультфільму "Том і Джері" вибігають кіт і миша.
Дід. - Ой щось в руки дуже сильно замерз. Щось ніяк не заберу цю рукавицю.

Дід. - А ви з якої казки? Щось я такої не пригадаю.
Том. - А ми герої мультфільму.
(Дід до миші).
Дід. - Ти напевно не наша, а якась закордонна. Хто ти?
Джері. - Сир я полюбляю,
Де смачненьке роблять, знаю.
То ж відправився я швидше
На завод у Погребище.
Але Том став заважати,
Мене, бідного, ганяти.
Змерз я, шлях мій загубився
Я в готель оцей прибився.
Том. - Я ж хотів пожартувати,
Трошки мишку полякати
Тобі шкоди не зроблю,
Відпочину, та й піду
Через лісові галяви,
По своїх котячих справах.
Дід. - Помиріться і рушайте
Рейсу в залі зачекайте.

Дід. - Ой щось в руки дуже сильно замерз. Щось ніяк не заберу цю рукавицю.
бо рука ніяк  не влазить. (Під "Гопачок" виходить Котигорошко).
Дід. - А ще й красень Котигорошко тут.

Котигорошко. -
Сила в мене - ще й яка!
Богатир відомий я.
У Америку летів,
Там зустрітися хотів
З силачами і борцями,
Знаними богатирями.
В лісі в аеропорту
Літак мій приземлився.
Від негоди й снігу я
В готелі укрився.

Дід. - Ой щось в руки дуже сильно замерз. Щось ніяк не заберу цю рукавицю.

Маша.
Міша, Міша, досить спати,
Треба Новий рік стрічати!

Ведмідь. Скільки можна тут кричати,
Не даєш мені поспати !

Маша. Хочу, хочу я ялинку
Дуже швидко,за хвилинку!

Ведмідь. За хвилинку не вийде,
Хоч би трішки почекай.

Ведмідь.
Ми рішили у Карпатах
Десь ялиночку придбати

Маша.- Ми злякались, що у лісі
Ми залишимось одні
Та в готелі щирих друзів
Так багато ми знайшли. 

Дід. - Я дуже радий за Вас. Може ви також зачекаєте свого рейсу в залі очікування , а я одягну свою рукавицю.


Дід. - Ох і набралось вас багато. Як тільки в рукавичку влізли? Аж тепер я одягну її і зігріюся.

Червона Шапочка. -
Дідусю, просимо ми всі
Рукавицю не бери.
Стала домом нам вона
Тепла, затишна, зручна.
Ми всі в дружбі і любові
В рукавиці жить готові.

Том. - А щоб взимку ти не мерз,
Будемо питати,
Де маленькі рукавиці
Можемо зв'язати.

Котигорошко. -
Ну, а потім і велику
Зробимо обнову
Краще вийде, ніж твоя
Рукавичка нова.

Дід. - Заведу вас до бабусі,
До своєї хати.
От вона вам допоможе
Вправно працювати.

  Пісня "НОВИЙ РІК"
Поки звучить пісня, ширми знімаються.
Біля печі порається бабуся і співає.
Дід. Бабусю, дивися ось скільки гостей я тобі привів.
Бабуся. - Ой, скільки гостей до мене завітало. Я дуже люблю гостей зустрічати.

1 дитина. - Ось ці рукавиці для тебе, дідусю. Вони теплі та м'якенькі. Для твоїх рук будуть якраз впору.
2 дитина. - А ось ці - для бабусі. Вони цупкі та товсті, щоб біля печі рук не попекла.
3 дитина. - А ось ця чудо-рукавичка не зовсім рукавичка. Це гаманець для грошей. Оце відділення для великих сум, а цей пальчик для копійок.
4 дитина. - А в нас рукавички декоративні. Ми їх зробили, щоб прикрасити оселю.
5 дитина. - Це вам подарунок за те, що дідусь нам подарував свою рукавицю - готель.
Бабуся. - Таких гарних прикрас в нас ще не було.
Бабуся. - Ми дуже вдячні за ваші подарунки. А щоб ви не замерзли в таку погоду, я вам подарую оці рукавички, а внукам своїм я ще наплету. (Роздають рукавички).
1 дитина. - Таки гарні рукавички, що аж захотілось в них
заспівати.
Пісня «ПАДАЄ СНІЖОК»
Звучить аудіо запис:
- Увага! Увага! Повідомлення гідрометеоцентру. Погода поліпшується. Рейси на всі напрямки відкрито.
Дитина. - Нам пора вирушати. Ми вам дуже вдячні.
Бабуся. - А щоб ви в дорозі не зголоднілі, ось вам мої пиріжечки в дорогу.
Діти беруть пиріжечки і виходять.
Ведучий.
Скінчилось наше свято,
нам розставатись час.
Хай новий рік багатий
і щедрий йде до нас.
Ведуча.
Хай свято ніколи 
ваш дім не минає.
Хай радісний сміх 
ваш повсюди лунає.
Ведучий.
Нехай негаразди
минають ваш дім.
І затишно, лагідно
буде у нім!
Ведуча.
Хай будуть ваші оселі,
і щасливі і веселі.
І щодня на кожнім кроці,
всім нехай щастить
В НОВОМУ РОЦІ!

Пісня «ПІД НОВИЙ, НОВИЙ РІК»